Loutky_v_nemocnici_Sarivari_1

Ještě než se zcela rozvolnila přísná opatření, mohli jsme začít se setkáními s dětmi v psychiatrických ústavech, kde jsou hospitalizované v drtivé většině bez doprovodu rodičů a také jejich imunita není oslabena tak, jak tomu bývá u jiných nemocí. Hrajeme venku, děti se mohou dívat z okna, často mohou i vyjít ven a s dostatečným odstupem sledovat představení přímo na zahradě. Zpíváme i do megafonu, hrajeme na co nejhlučnější nástroje, jako je tahací harmonika a trubka... Kromě hry loutek také žonglujeme, chodíme na chůdách a provádíme další vylomeniny, které děti baví.

A děti se smějí, až se za břicho popadají. Vždyť byly dlouhé týdny zavřeny samy a nikoho zvenčí neviděly! A velkou radost z obnovených návštěv má samozřejmě i zdravotní personál, sestřičky i lékaři, kteří se často s dětmi venku zdrží celé představení, aby nás společně mohli odměnit svým potleskem.

V Lounech se na premiéře našeho představení sešla spousta kluků a holek v otevřeném atriu oddělení. Museli sedět zvlášť a stejně jako my měli obličeje zakryté rouškami a tak nebylo vždy vidět, zda se usmívají. Protože ale bylo hezké počasí a představení jim přišlo k duhu, za chvíli se smáli nahlas a to jsme již tušili, že jsme tu správně! Když jsme končili a jako přídavek jsme společně s dětmi a sestřičkami zanotovali Není nutno, není nutno, aby bylo přímo veselo, zpívali již úplně všichni. O tom, jaké to je, když není příliš veselo, tady toho ví hodně. Děti i lékaři…

„Duševní choroby jsou stále opředeny mýty a předsudky a vnímány jako společenské tabu. Je důležité si uvědomit, že může onemocnět kdokoliv z nás. V dnešní době jsou naštěstí duševní choroby velmi dobře léčitelné. Pro některé je ale představa přiznání duševní nemoci natolik děsivá, že své komplikace anebo potíže svých dětí tají, zlehčují anebo odbornou pomoc vyhledají daleko později, než by měli. Říká MUDr. Alice Madurová z Dětské psychiatrické nemocnice v Lounech.

Nyní s přicházejícím létem již v některých nemocnicích opět plně pracujeme. Ještě častěji než dosud se chráníme rouškami, pořídili jsme i ochranné štíty, dbáme na zvýšené potřeby dezinfekce, ale již můžeme děti a někde i seniory navštěvovat. Radujeme se z toho všichni a víme, že to má smysl.

Šarivari

Možná vás zajímá, co šarivari přesně znamená. Šarivari byl lidový průvod s kakofonickou „kočičinou“ a kraválem, podobný masopustu. Nebyl však vázán na určité datum. Může znamenat i hlučný zmatek, chaos, „virvál“. A přesně to mohla naše nová veselá „show“ někomu připomínat. Šarivari jsme hráli například pod okny brněnské nemocnice, kde nás děti pozorovaly za zavřenými okny a smály se, a nebo pak i na zahradě dětské psychiatrie ve Fakultní nemocnici v Motole. I zde jsme rozesmáli spoustu holek a kluků. Jeden z nich, když jsme odcházeli, poznamenal: „Tak nevím, kdo je větší blázen. Jestli my, nebo ti herci, kteří se tu válí v trávě, nosí velký hlavy a křičí tu na celý kolo...“ No, možná měl pravdu. Kdo je vlastně „normální“ ? Každopádně jsme odcházeli s úsměvem od ucha k uchu. Jak my, tak i pacienti.

Loutky_v_nemocnici_Sarivari_2

Loutky_v_nemocnici_Sarivari_3