Už devět let navštěvují členové občanského sdružení Loutky v nemocnici dětská oddělení nemocničních a léčebných zařízení v České republice, aby potěšili, povzbudili a pomohli uzdravovat malé pacienty. Jsou mezi nimi herci, muzikanti, loutkáři, mimové a také terapeuti.

A jak se dozvíme z následujících příspěvků, jejich služeb využívá stále více lékařů a zdravotníků při komunikaci s dětskými pacienty. I o dalších zajímavostech o 10 letech cesty s Loutkami v nemocnici vypráví Marka Míková.

Český rozhlas - Rádioo Plus: "Hovory" pořad Naděždy Hávové

Český rozhlas - Dvojka: "Křesťanský týdeník"

Co je vlastně cílem těchto vystoupení? Odpovídá Marka Míková: „Má to vždycky potěšit, pozvednout náladu, někdy se tam objevují arteterapeutické prvky. Na psychiatrii např., to už jsou větší děti, patnáct, šestnáct, sedmnáct, tam hrajeme takovou otevřenou hru, hodně se tam zpívá a povídáme si i příběhy z vlastního života, občas někdo řekne něco o sobě, někdy ne. Někdy si na přání zazpívají písničky, které mají rádi. A většinou tam něco začneme hrát, když je o to zájem, tak to dokončíme, a když ne, tak to skončíme jako takovou improvizaci. A někdy je to jenom návštěva.“ Nápad vystupovat s loutkami v nemocnici převzala Marka Míková od jednoho kamaráda – loutkáře z Německa. Ten začal při své vlastní hospitalizaci spontánně hrát dětem na dětském oddělení improvizovaná loutková představení. Později oslovil Marku s prosbou, aby s ním spolupracovala a dělala mu dramaturgyni.

Loutky v nemocnici Loutky v nemocnici jsou desetičlenný soubor, který jednou za čas vyrazí na turné po českých nemocnicích a léčebnách. Jak na tuto iniciativu reagují zdravotníci? „Lékaři nebo sestřičky nás třeba zaúkolují. A samozřejmě se neočekává, že se to stane, ale když se to stane, že třeba dítě rozezná barvu ve hře, dá se to použít v léčbě atd., nebo – zase se vracím k psychiatrii – protože teď je bulimie a anorexie a o tom se moc nemluví, ale my o tom mluvíme, protože tam zrovna se žabák přežírá, anebo zvrací nebo já nevím co, najednou jakmile se o tom mluví, tak je tam atmosféra uvolnění, smějí se, někdo si to vztáhne na sebe, někdo mlčí – vůbec nic. Ale je tady ta možnost udělat krůček k nějakému otevření se.“

S písničkou Bílí ptáci kdysi slavila úspěch dívčí punková skupina Zuby nehty, jejíž dvě členky v souboru Loutek v nemocnici působí. O dalších členech Marka Míková říká: „Je tam řada lidí, někteří jsou věřící a myslím, že se za děti určitě modlí, a někteří ne. Ale myslím, že tam každý z nás nese srdce, že jsme takoví lidi, co buď mají děti a rozumějí tomu přes to mateřství a otcovství, anebo zkrátka to berou jako poslání určitého druhu.“

(Celou reportáž i v audio podobě naleznete zde.)

Joomla Templates